Ako vybrať lyžiarky?

Vkročte do lyžiarskej sezóny v novom obutí. Zjazdové topánky vyberajte podľa svojich jazdeckých schopností, veľkosti chodidla a svojej hmotnosti. Pri hľadaní toho pravého modelu sa vám budú hodiť aj údaje o flexi a šírke skeletu. S tým všetkým vám ďalej v texte poradíme.

Vkročte do lyžiarskej sezóny v novom obutí. Zjazdové topánky vyberajte podľa svojich jazdeckých schopností, veľkosti chodidla a svojej hmotnosti. Pri hľadaní toho pravého modelu sa vám budú hodiť aj údaje o flexi a šírke skeletu. S tým všetkým vám ďalej v texte poradíme.

Doba čítania 8 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Schopnosti lyžiara

Začiatočník

Ak vám každý rok chvíľu trvá, než sa znovu rozjazdíte, vyberajte topánky na lyže navrhnuté pre rekreačné lyžovanie. Takéto topánky vás udržia v teple aj pri odpočinku na svahu a hlavne budú maximálne pohodlné. Teda aspoň tak, ako môžu lyžiarky byť.

  • Nohy v teple

  • Mäkké výstuhy

Pokročilý

O niečo ťažší výber budete mať ako pokročilý lyžiar. Vám budú pravdepodobne najviac vyhovovať športové lyžiarky. Vždy ale záleží na štýle jazdy. Športové modely sú oproti rekreačným užšie a tvrdšie. Pre pohodovejšiu jazdu voľte radšej topánky s nižšou flexiou (cca 80-95). Ak vás je však na zjazdovke sotva vidieť vplyvom vysokej rýchlosti, dajte prednosť vyššej flexi nad 100.

  • Podrží vás aj pri rýchlej a agresívnej jazde

Pretekár

Vyberáte kvalitné lyžiarske topánky, ktoré vám poslúžia na pretekoch? Filtrujte pretekárske typy, ktorých primárnou vlastnosť je vysoká tvrdosť. Takéto lyžiarky vždy zareagujú presne a čo najefektívnejšie prenesú povel k lyžiam. Skôr než na obutie pozerajte na závodné modely ako na prostriedok. Pohodlnosť ide teda bokom.

  • Presnosť a rýchlosť nadovšetko

Ako vybrať veľkosť

Tu možno narazíte na prvý neznámy pojem, a to MondoPoint. Veľkosť lyžiarskych topánok sa udáva práve v tzv. mondo značení. Nejde však o nič iné než dĺžku chodidla v milimetroch (prípadne centimetroch).

Ak vaše chodidlo meria 28 cm, je vaša MondoPoint veľkosť 280. To zodpovedá veľkosti topánok EÚ 43, UK 9, US 10....

Detské veľkosti

Mondo značenie (mm)

Dĺžka chodidla (cm)

EÚ veľkosť

UK veľkosť

155

15,5

25

7,5

165

16,5

26,5

8,5

170

17

27

9

175

17,5

28

10

185

18,5

29

11

195

19,5

30,5

12

200

20

31

13

Dámske veľkosti

Mondo značenie (mm)

Dĺžka chodidla (cm)

EÚ veľkosť

UK veľkosť

210

21

33

1

215

21,5

34

2

220

22

35

3

225

22,5

36

3,5

235

23,5

37

4,5

240

24

38

5

250

25

39

6

255

25,5

40

6,5

Pánske veľkosti

Mondo značenie (mm)

Dĺžka chodidla (cm)

EÚ veľkosť

UK veľkosť

265

26,5

41

7,5

270

27

42

8

280

28

43

9

290

29

44,5

10

300

30

45,5

11

305

30,5

46

11,5

310

31

47

12

320

32

48

13

Šírka topánky

Šírka skeletu, teda vnútornej topánky, sa najčastejšie pohybuje medzi 96 až 106 mm. Šírku zistíte podobne ako dĺžku, s tým rozdielom že budete tentoraz merať vzdialenosť medzi dvoma najširšími bodmi chodidla. Šírku by ste mali voliť aj podľa typu lyžiarok:

  • Rekreačné lyžiarky: vyberajte šírky od 102 do 105 mm

  • Športové lyžiarky: vyberajte šírky od 98 do 102 mm

  • Pretekárske lyžiarky: vyberajte šírky od 92 do 95 mm

  • Šírky sa uvádzajú pre štandardnú veľkosť 26,5 (EUR 41). Pre číslo väčšie, pripočítajte cca 2 mm, pre menšiu veľkosť odčítajte cca 2 mm.

Pretekári potrebujú pevne zovretú topánku so šírkou 95 až 93 mm

Flexe

To, ako tvrdá topánka bude, určí tzv. flex index. Všeobecne platí, že čím vyššia hodnota je, tým tvrdšie topánky budú a tým presnejšie budú prenášať silu na lyžu. Ďalej počítajte s tým, že pri nižšej teplote sa tuhosť lyžiarok zvyšuje a pri vyššej zasa znižuje. Preto budú topánky na zjazdovke vždy tuhšie než doma v teple.

Flexe

Typ lyžiarok

40-60

deti, začiatočníci

60-80

rekreačný lyžiar s nižšou hmotnosťou

80-100

rekreačný lyžiar s vyššou hmotnosťou, ľahký športový lyžiar

100-120

rýchly športový lyžiar

130

ľahký pretekár

150-160

dospelí pretekári

Na čo sa ďalej zamerať

Spôsob jazdy

Pri bežnom športovo-rekreačnom jazdení sa zamerajte hlavne na správnu veľkosť, vyhovujúcu tvrdosť a iné voliteľné prvky. Ak však radi posúvate svoje hranice v snowparku alebo mimo zjazdovky, voľte lyžiarky s antišokovým systémom, ktorý utlmí nárazy pri dopadoch. Čoby milovníci slalomu sa obzerajte po topánkach s vysokou flexiou. Naopak skialpinistické výpravy vyžadujú špeciálne skialpinistické topánky ideálne s ohybným kĺbom.

Lyžiarky čiastočne určené aj na výstupy, teda skialpinizmus, musia byť ľahké a pohodlné. Sú vybavené tlačidlom, prackou či iným mechanizmom na prepínanie medzi zjazdovou pozíciou (ski) a pozíciou pre chôdzu (walk). Túto funkciu nájdete aj u niektorých zjazdových topánok, ale u tých skialpinistických je topánka celkovo lepšie pripravená na chôdzu a to, ako vyššou hybnosťou kĺbu, tak odlišným čalúnením a nižšou hmotnosťou.

Špeciálnu kategóriu tvoria skialpinistické lyžiarky, ktoré musia byť ľahké a pohodlné pri chôdzi

Materiál

Lyžiarsku topánku môžete rozdeliť na mäkkú vnútornú topánku a pevný vonkajší skelet. Pevná konštrukcia sa najčastejšie vyrába z polyuretánu. O niečo kvalitnejšie, a teda aj drahšie, bude karbónové spracovanie. Celú konštrukciu ďalej dopĺňajú pracky zvyčajne vyrobené kombináciou plastu a hliníka. O vnútornom materiáli topánočky sa viac dozviete v popise daného modelu. Každý výrobca väčšinou používa vlastné patentované materiály. Očakávať môžete mäkké pamäťové peny a hrejivý povrch.

Pánske, alebo dámske

Aby vám lyžiarske topánky perfektne sedeli, nezabudnite pri výbere veľkosti vyfiltrovať tiež určenie, teda dámske, alebo pánske. Vďaka tomuto deleniu sa vám topánky lepšie prispôsobia.

  • Dámske lyžiarske topánky - lyžiarky pre ženy sú o niečo menej tvrdé, kratšie a často aj viac zateplené (s väčším množstvom izolačných vrstiev).

  • Pánske lyžiarske topánky - tvrdšie pánske lyžiarky sú o niečo vyššie kvôli zvyčajne vyššiemu pánskemu lýtku.

  • Detské lyžiarske topánky - bežné rekreačné lyžiarky detské sú výrazne mäkšie a ľahšie. Zvyčajne na nich nájdete aj menej praciek a ľahšie sa tak obúvajú.

Spôsob zapínania

Ak zvažujete viac modelov, zamerajte sa aj na prevedenie praciek. Dospelé modely väčšinou obsahujú 3-4 pracky, prípadne posuvné koliesko. Pokiaľ má topánka len 3 pracky, musí byť prostredná z nich umiestnená na priehlavku, otočená v uhle 45 stupňov tak, aby spoľahlivo zafixovala nohu aj pri vyššom tlaku.

Čo dokúpiť

Pohodlie v lyžiarskych topánkach môžete do značnej miery ovplyvniť nákupom vhodného príslušenstva. Veľký výber aj inšpiráciu nájdete v sekcii zjazdové lyžovanie.

  • Ortopedické vložky - vyberajte nielen podľa dĺžky a šírky chodidla, ale tiež podľa výšky nožnej klenby. Na trhu nájdete ortopedické stielky pre vysokú, strednú aj nízku klenbu.

  • Vyhrievané stielky - termoregulačné vložky do topánok, ktoré vyhrejú topánku na požadovanú teplotu. Niektoré modely majú vlastnú ovládaciu jednotku, ktorú pripevníte na topánku, iné stačí pomocou aplikácie napojiť na inteligentný telefón.

  • Lyžiarske podkolienky - vyberajte pánske, dámske alebo detské, majú úplet až nad hranicou horného lemu lyžiarok a polstrovanie v oblasti priehlavku, predkolenia a chodidla, takže vás pri prenášaní váhy počas lyžovania netlačia.

  • Taška na lyžiarky - býva vyrobená z nepremokavého materiálu, ktorý chráni topánky aj okolie pred poškodením. Mokré topánky tak môžete bez obáv zatvoriť do obalu a pokojne položiť v aute na sedadlo.

  • Sušič topánok - za bezpečnej teploty vložku topánky dokonale vysuší.

Kvalitné príslušenstvo zvýši pohodlie pri jazde a spríjemní následnú údržbu

Najčastejšie otázky

Ako lyžiarky skladovať?

Lyžiarske topánky po každom použití utrite vlhkou handričkou. Zbavíte ich tak nečistôt a solí, ktoré by ich mohli poškodiť. Dobre ich vysušte. Môžete ich nechať pomaly vyschnúť v izbovej teplote alebo sušenie urýchliť pomocou zmieňovaných vysúšačov. Po sezóne topánky dôkladne vyčistite aj vysušte a zapnite pracky na prvý zúbok tak, aby si udržali tvar. Vo zvislej polohe ich uložte na suché miesto.

Podľa čoho topánky nastaviť?

Pred jazdou si nezabudnite topánky nastaviť podľa svojho štýlu jazdy, postoja a fyzických špecifík. Utiahnite si pracky, upravte vyvýšenie päty, ak to model umožňuje a základný uhol, ktorý určuje, ako veľmi topánka povolí, keď sa do nej lyžiar oprie. Nižší odpor je vhodný pre rekreačnú jazdu a vyšší pre športovejšiu. Ak si neviete rady, navštívte ski servis, kde vám s nastavením poradia.